Çorlu Tren faciasının 14. duruşması görüldü: Yine sonuç yok yine erteleme var!

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 işçinin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7’si çocuk, 25 kişi ömrünü yitirdi, 328 kişi de yaralandı.

Kazanın yaşanmasında kusurlu bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde müdür olarak vazife yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde çalışan Yol Bakım ve Tamir Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Sınır Bakım ve Tamir Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık genel muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli vefata ve yaralanmaya neden olmak’ hatasından 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

9 görevliye daha dava açıldı

Sanıkların tutuksuz yargılandığı dava sürürken, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı alınan yeni uzman raporunun akabinde soruşturmanın genişletilmesine karar verdi. Savcılık, kazanın meydana gelmesinde hava durumunun takip edilmemesi, hava durumunun takip edilememesi nedeniyle olumsuz hava şartlarında demir yolu sınırının özel olarak muayene edilememesi, menfezin ve etrafındaki çizgi bölümünün gerekli bakımlarının, temizliğinin, yabani otla çabasının yapılmaması, kaza yeri menfezinin İstanbul istikametindeki büzün tıkalı olması nedeniyle, büze gelen yağmur suyunun ortadaki kanal vasıtasıyla kaza menfezine yönelmesi sebeplerinin tesirli olduğunu kıymetlendirdi.

Değerlendirmenin akabinde savcılık; kazada sorumlulukları bulunduğunu anlaşılan, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü’ndeki 9 misyonlu hakkında da ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ ve ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ cürümlerinden Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıldan 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açtı.

Tutuklanıp, tahliye edildi

Haklarında kamu davası açılan TCDD vazifelileri, olay tarihinde TCDD 1’inci Bölge Müdürü Nihat Aslan, bölge müdürlüğünde bakım servis alanlarından sorumlu müdür yardımcısı L.M., TCDD 1’inci Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Mümin Karasu, üstyapıdan sorumlu bakım servis müdür yardımcısı L.K., altyapıdan sorumlu bakım servis müdür yardımcısı N.A., yol denetimi olarak vazife yapan B.O., inşaat mühendisi T.B.Ö., mühendis olarak görev yapan D.P. ve K.B.’nin de yargılanmasına başlandı. Bir evvelki duruşmada, Mümin Karasu hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama kararı verildi. Karasu, 10 Ekim 2022 günü adliyeye giderek teslim olduktan sonra tutuklandı. Avukatlarının itiraz ile Karasu, 24 Aralık 2022’de yurt dışına çıkış yasağı önlemiyle tahliye edildi.

‘Dönemin genel müdürü 5 yıldır ihale rekortmeni oldu’

Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek 14’üncü duruşma öncesinde kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ile kimi yaralılar, duruşmanın yapıldığı Halk Eğitim Merkezi önüne yürüdü. Burada aileler ismine konuşan kazada kızı Bihter Alım ile iki kız kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Alım, şu sözleri kullandı:

“Söylemek istediğim o kadar çok şey var lakin söylenecek hiçbir şey yok. Ülkece felaketlerden geçiyoruz. Yakın vakitte yaşanan sarsıntı felaketinde binlerce insanımızı ihmal sonucu yeniden kurban verdik. Afetler felakete dönüştürülüyorsa bu ülkede demek ki bir eksiklik var. Komşu ülkemiz Yunanistan’da bir tren faciası yaşandı. 35 kişinin vefatıyla sonuçlanan bir faciaydı. Ulaştırma Bakanı ertesi gün istifa etti. ‘Ben bu sistemi yürütemiyorum’ dedi. Orası Yunanistan’dı. Bizim ülkemizde 5 yıl evvel ihmaller yüzünden 25 canımızı kurban verdik. 5 yıldır kim, ne yaptı? Adalet mi, kurum mu, Devlet Demiryolları mı, siyaset mi, ne yaptı? Hiçbir şey. Biz Ulaştırma Bakanı’nın istifa etmesini beklemedik. Otursun koltuklarında, çok rahatlar. Periyodun genel müdürü İsa Apaydın 5 yıldır ihale rekortmeni oldu. Bunu biliyor musun Türkiye? Burası Türkiye, söylenecek çok şey var fakat söyleyecek hiçbir şey yok” dedi.

‘Kazadan evvel sorun olduğu bildirilmedi’

Sanık ve katılanların yoklamasıyla başlayan duruşmada, kaza sonrası TCDD ve Meteoroloji Müdürlüğü ortasında yapılan protokol ile ilgili yazılan müzekkereye TCDD’nin iki kurum ortasından bir protokol olmadığını halinde yanıt verdiği belirtildi. Duruşmaya Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan TCCD alt yapıdan sorumlu 1’nci Bölge Müdür Yardımcısı Vekili Yasin Baba ile Edirne 15’nci Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Tuncay Kahraman, tanık olarak dinlendi. Kazanın olduğu yıl meteoroloji mühendisi olarak vazife yaptığını söyleyen Baba, tren kazası sonrası olay yerine gitmediğini ve kaza ile ilgili çalışmalara katılmadığını belirtti. Baba, “Kazanın yağıştan ötürü menfezin çöktüğü için trenin raydan çıkmasından ötürü olduğunu biliyorum. Kazanın olduğu sınır ile ilgili bize evvelden bir sorun olduğu bildirilmedi. Kaza olan bölgede hatta bir vazifem olmadı. Birtakım evraklarda vazifem gereği yalnızca imzam var” dedi.

‘Üstyapı yenilendi lakin altyapıda yenilenme olmadı’

Edirne 15’nci Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Tuncay Kahraman da kaza olduğu gün yıllık izinde olduğunu söyledi. Kahraman, yetkili müdürünün talimatı üzerine kaza olan bölgeye gittiğini belirterek, “Kaza olan bölgede yalnızca yolun açılması ile ilgili misyon aldım. Kazanın şiddetli yağıştan ötürü meydana geldiğini biliyorum. Kazanın olduğu bölge kendi sorumluluğumda olmadığı için orada rastgele bir turne vazifesi yapmadım. Bölgede 2008-2011 yıllarında bütün üstyapı yenilendi lakin altyapıda yenilenme olmadı. Sorumlu olduğumuz bölgede hafta sonları nöbetçi takım bırakılması üzere bir uygulamamız yok. 1’inci Bölge Müdürlüğü’nde nöbetçi oluyordu” diye konuştu.

‘5 yıldır gelip gidiyoruz’

Kazada oğlu Oğuz Arda Sel ile eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz, 5 yıldır adalet aradıklarını söyledi. Öz, “5 yıldır geliyoruz, gidiyoruz son eklenen sanıklar ile birlikte. Bu verilen yanıtlardan tatmin oluyor musunuz çok merak ettim. Zira şayet tatmin oluyorsanız bu türlü bir şey fark ediyorum ki bu beşerler tutuklu yargılanmadıkları surece üstlerinin yargılanmasına savcılık kovuşturmaya yer yoktur, diye yanıt verdikçe biz bu davadan daha 13, 33 dava daha görmeye devam ederiz. Çok net bir şey var, diyorlar ki; altyapı yok. Altyapı için çalışma yapılması gerekiyordu, bu zahmetli bir işti. Bunu söylüyorlar, üstüne diyorlar ki; bütün bunlardan genel müdürlüğün haberi var ve genel müdürlük sorumludur diyorlar fakat nedense savcılık, genel müdürlüktekini buraya getirmeye tırnak içinde söylüyorum cüret edemiyor. Zira bu ülkede adalet ne yazık ki esaret altında. Bu esaretten çıkartacak olanlar sizlersiniz. Aziz makamınız ve bu Türkiye’deki ölümlerin son bulmasına öncülük edecek olan da sizin makamınız. Biz artık bu şahısların bu formda yargılanmalarını değil, gerçek adalete, adalet mülkün temelidir altında görüp sizleri alkışlayarak konutumuza dönmek ve yasımızı tutmak istiyoruz” diye konuştu.

19 Temmuz’a ertelendi

Duruşmaya verilen ortanın akabinde mahkeme heyeti, kazanın olduğu tarihte TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü’nde trafik güvenliğine ait nöbetçi takım kurulup kurulmadığı, kurulduysa kimlerden oluştuğu, vazifelerinin neler olduğuna dair destek dokümanlarla birlikte bildirilmesi ve Yol Bakım Tamirat Müdürlükleri’nde Ocak-Temmuz 2018 tarihleri ortasında onaylanmış turne cetvellerinin gönderilmesi için TCDD’ye müzekkere yazısı yazılmasına karar verdi. Duruşma, 19 Temmuz’a ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir