Ukrayna’nın savaştan kaçırılan sembolik eserleri Louvre Müzesi’nde

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, başşehir Kiev’de bulunan Khanenko Müzesi koleksiyonundan antik yapıtların Fransa’nın başşehri Paris’te bulunan dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’nde sergilendiği tabir edildi. Sergilenen yapıtlardan kimilerinin neredeyse 1500 yıllık olduğu belirtildi.

Louvre Müzesi’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, ‘Kutsal İmgenin Kökenleri: Kiev’deki Bohdan ve Varvara Khanenko Ulusal Sanat Müzesi’nden İkonalar’ başlıklı stantta Fransa’ya nakledilen 16 yapıttan 5’i sergileniyor. Beş yapıttan oluşan bu setin, hem Bizans uygarlığının temelindeki klasik mirası hem de Doğu Hıristiyanlığı’ndaki sanatsal ifadeyi karakterize eden imgelerle kurduğu özgün bağlantıyı göstermekte olduğu belirtildi.

Serginin 14 Haziran’da başladığı ve 6 Kasım’a kadar devam edeceği belirtildi.

“DAHA EVVEL GİBİSİ GÖRÜLMEMİŞ OPERASYON”

Açıklamada, 24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna-Rusya savaşının Ukrayna müzeleri ve mirası için önemli bir tehdit oluşturmaya devam ettiği vurgulanarak, “Louvre Müzesi, aksiyonlarıyla Ukrayna’ya ilişkin kültürel nesnelerin korunmasına ve yasadışı ticaretiyle gayrete katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu acil muhtaçlığa cevap vermek üzere Louvre çalışanı, Aralık 2022’den bu yana Kiev’deki Bohdan ve Varvara Khanenko Ulusal Sanat Müzesi’ndeki (Khanenko Müzesi) meslektaşlarıyla iş birliği yaparak Ukrayna ulusal koleksiyonlarından en sembolik on altı yapıtın büyük bir kapalılık içinde Fransa’ya transferini kolaylaştırıyor. Niteliği ve kapsamı itibariyle daha evvel gibisi görülmemiş olan bu operasyon, savaşın sonuçlarıyla başa çıkabilmek için her gün harikulâde bir güç ve yaratıcılık sergileyen Ukraynalı kültür profesyonellerine Fransa’nın sarsılmaz dayanağını ortaya koymaktadır. Operasyon, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna mirasının korunmasına kendini adamış olan Çatışma Bölgelerindeki Mirasın Korunması için Memleketler arası İttifak (ALIPH) ile ortaklaşa tasarlanmıştır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir