Türkiye’yi 25 Ekim korkusu sarmıştı: Beklenen gün geldi çattı!

Son Dakika Haberi: Yarın gerçekleşecek modüllü güneş tutulması öncesi yapılan uzman yorumları halkı ürkütmeye devam ediyor. 1999 Ağustos sarsıntısının Türkiye’de yaşanan güneş tutulması sonrası meydana gelmiş olması ve zelzele uzmanlarının güneş tutulmalarının zelzelesi tetikleyebileceği uyarısı, herkesin 25 Ekim tarihine (yarın) kilitlenmesine neden oldu. Ayrıyeten güneş tutulmasını izleyecekler için de kalıcı körlük ikazında bulunuldu. 25 Ekim’de gerçekleşecek güneş tutulması sonrası zelzele bekleniyor mu?  Detayları haberimizde…

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 2022 Yılı Kıymetli Gök Olayları Yıllığı’nda yer alan kesimli Güneş tutulması, 25 Ekim’de gerçekleşecek. Tutulma, Türkiye saati ile 12.40 ile 15.05 ortasında yaşanacak; Güneş’in yaklaşık yüzde 50’si, Ay tarafından örtülecek.

2022 yılının en kıymetli gök olaylarından biri olan kesimli Güneş tutulması, 25 Ekim’de gerçekleşecek ve Türkiye’den de izlenebilecek. Antalya’da 2 bin 500 rakımlı Bakırlıtepe’deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 2022 Yılı Değerli Gök Olayları Yıllığı’nda da yer verilen Güneş tutulması, kesimli olarak yaşanacak. Gün içindeki tutulma anları ile birlikte havada kararma da olacak.

ÜRKÜTEN İHTAR: KALICI KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR

25 Ekim’de Güneş tutulmasının modüllü olduğunu, bu nedenle mutlaka çıplak gözle izlenemeyeceğini belirten Özışık, “Çünkü Güneş’in yaklaşık yüzde 50’si kapanacak ve geri kalan ışık göz için direkt ziyanlı. Özel güneş filtreleri yahut tutulma gözlükleri ile daha evvelki Güneş tutulmalarından ellerinde gözlüğü olanlar, bu tutulmayı izleyebilir. Ama katiyen bir teleskobu, bir kamerayı yahut merceği oraya doğrultup, bakmak kalıcı körlüğe sebep olur” dedi.

‘AY BİR ANDA KIZARACAK’

TUG’un Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde öğrenci kümeleri yahut halka ziyaretlerinde bilgi verildiğini de anlatan Dr. Özışık, “Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş ortasına girmesi. Ay tutulmasında ise olay aksine dönüyor. Ay ile Güneş’in ortasına Dünya giriyor ve Ay, Dünya’nın gölgesinde kalıyor. Normalde pırıl pırıl olan dolunay bir anda kırmızı, hatta koyu kırmızı yahut gökyüzünden silinecek hale geliyor. Bu tutulmalar, gölgenin neresinde olduğuna bağlı tam yahut modüllü olabiliyor fakat nerelerden gözlenebildiği de gözlemcinin Dünya üzerinde nerede olduğuna bağlı” diye konuştu.

Parçalı Güneş tutulması nedeniyle TUG’un Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Bilim ve Toplum Merkezi’nde (BİTOM) müşahede aktifliği de düzenlenecek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yer alacağı aktifliğe, isteyen herkes katılabilecek. TUG uzmanları, önemli gök olayını izlemek için özel filtreli teleskoplar kullanacak.

25 EKİM’DE ZELZELE BEKLENİYOR MU?

Deprem uzmanları, 25 Ekim’de ayında yaşanacak güneş ay tutulmasına ait gelen bir soruya şöyle cevap verdi:

” – Kimi takipçilerim soruyor. Bu ay güneş tutulması olacak . 17 Ağustos 1999 sarsıntısından evvel de olmuştu. Telaşlıyız hocam ya tekrar olursa diyorlar.

– Ay Dünya ile Güneş ortasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur.

– Kimi vakit litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir. Olağanda bu çekim kuvveti büyük sarsıntılara neden olmaz. Ancak kimi yerlerdeki faylar çok stres biriktirmiş ve zelzele üretmeye zati hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde sarsıntıya neden olabilir.

Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir