THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat: 60 milyon turistin Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz

Dünya havacılık kesiminin başkanları ve paydaşları Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) 79. Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Nakliyatı Tepesi kapsamında İstanbul’da bir ortaya geldi.

IATA 79. Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Nakliyatı Tepesi’ne, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne üye 300’den fazla hava yolu şirketinden bölümün en üst seviye başkanlarına, hükümet yetkililerinden stratejik ortaklara ve ekipman tedarikçileri ile yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu katılıyor.

Havacılık kesiminin Kovid-19’dan kurtulma süreci ile dalın ekonomik görünümü ve sürdürülebilirliğin ele alınacağı aktiflikte, tepeye katılan havacılık önderleri, havacılığın Türkiye’nin zelzele sonrası toparlanmasına katkısını masaya yatıracak.

– “Tarihimizin en yüksek birinci çeyrek karını açıkladık”

Etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Bolat, depremin yaralarının süratli bir formda sarıldığını belirterek, bölgenin tekrar inşası için planlar yapıldığını söyledi.

İlk çeyrek sonuçlarının misal sonuçlara bu yıl da sahip olacaklarını gösterdiğini aktaran Bolat, “Gelirlerimiz bu yılın birinci çeyreğinde, geçen yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 42,7 artış kaydetti. Net karımız geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 45 arttı. Birebir devirde 233 milyon dolar kar elde ettik. Bu yıl tarihimizin en yüksek birinci çeyrek karı oldu. Türk Hava Yolları’ndaki meslektaşlarımız ve Türk Hava Yolları iştirak ekosistemiyle gurur duyuyorum.” diye konuştu.

Bolat, “Artık önümüzdeki 10 yıl için stratejilerimizin çok süratli halde hayata geçirileceğini gururla söyleyebiliriz. Mevcut hükümet devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,son 20 yıldır Türk havacılık sanayisinin büyük bir tasarımcısıdır. Tıpkı vakitte havacılık sanayisini koruyan ve destekleyen kişidir.” sözlerini kullandı.

Bolat, İstanbul’da gerçekleşecek UEFA Şampiyonlar Ligi Final maçına THY olarak sponsor olduklarını ve UEFA tarihinde final maçına sponsor olan birinci hava yolu şirketi olduklarını bildirdi.

Turizm açısından da Türk Hava Yolları’nın, Türk sporu, hizmet bölümü ve ihracatının ana bileşenlerinden biri olduğunu belirten Bolat, “Geçen yıl yaklaşık 50 milyon konuk İstanbul ve Türkiye’yi ziyaret etti. Bunların yarısı THY ile seyahat etti. Bu yıl ise 60 milyon turistin Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

– “Dış sınırlar da fiyatsız internet hizmeti veren birinci hava yolu olacağız”

Ahmet Bolat, maksatlarının, ekosistem ve başka katkılarla 2033 yılında Türk Hava Yolları’nın ülkeye 50 milyar dolar gelir katkısı sağlamak olduğunu belirterek, “Ekosistem ve öteki katkılar ile birlikte Türk Hava Yolları’nın Türkiye iktisadına toplam katkısı 140 milyar dolar olacak. Bugünkü sayılara nazaran burası dünyanın 59. büyük iktisadı manasına gelmektedir. Yani bu yılki sayısı karşılaştırırsanız, Türk Hava Yolları’nın büyüklüğünü yaklaşık 2,8 kat katkı ile yaklaşık 2 kat büyütüyoruz.” diye konuştu.

Müşteri tecrübelerini uygunlaştırmayı önemsediklerini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

“Bu aktifliğe, konuklarımızın birçok Türk Hava Yolları aracılığıyla geldi ve sunulan hizmetlerden çok şad kaldılar. Biz tüm yolcularımızın ‘business’ yahut iktisat sınıfı fark etmeksizin internete erişim noktasında hizmet kalitesini daha da güzelleştireceğiz ve şu anda sağlayıcılarla görüşmeler yapıyoruz. Çok yakında dünyada yalnızca iç çizgiler değil, birebir vakitte dış çizgilerde fiyatsız olarak hizmet veren birinci hava yolu olacağız. Amaçlarımızın biri de Türk Hava Yolları’nı dünyanın en âlâ dijital tecrübeleri ortasında birinci 3’e sokmak.”

Uçuş sınırlarına kasım ayında Detroit’i (ABD) de ekleyeceklerini açıklayan Bolat, dünyanın en çok noktasına uçan hava yolu olduklarını kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir