Raporu gören doktor hayatının şokunu yaşadı! Erkek hasta ‘hamile’

Zonguldak’ta özel bir hastanede genel cerrah olarak vazife yapan ve birebir vakitte iş yeri tabibi olan Opr. Dr. Turgay Tuğ’a gelen bilgide kendisinin alakasız raporlar düzenlediği söylendi. Neye uğradığını şaşıran Tuğ, işyeri hekimlik sistemine giriş yaparak geriye dönük verilen raporları inceledi. Geçen ekim ayında verilen 9 farklı raporda hiç görmediği şahıslara kendisi tarafından rapor düzenlendiğini öğrenen Tuğ, bir erkek hastaya “gebelik”, öteki bir hastaya “ölüm ve çalışır” üzere raporlar düzenlendiğini görünce yaşadıklarına inanamadı. Bu durumun bir hackerlık sonucu olabileceğini varsayım ederek İl Sağlık Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı’na durumu bildiren Tuğ, olayın faili ya da faillerinin bulunmasıyla ilgili soruşturmanın yanıtını beklediğini anlattı.

10 GÜN İSTİRAHAT YAZILAN HASTAYA HASTALIK SEBEBİNİ “ÖLÜM” YAZMIŞLAR

Bir hastaya düzenlenen raporda 10 günlük istirahat verildiğini, tıpkı raporda da hastalık sebebine “ölüm” yazıldığını anlatan Turgay Tuğ, şöyle devam etti:
“10 gün önce telefonla arandık. Hatta çok inanmadık karşıdaki sese. Ankara’dan arayan doktor arkadaşmış. Kendi adına mental gerilikle ilgili işyeri kazasına istinaden bir rapor verilmiş. Raporun açıklama kısmına da ‘ağır mental gerilik’ yazılmış. ‘Bu biçimde bir rapor verilmiş adıma’ dedi. Biz inanmadık. Mümkün değil bu türlü bir hasta kaydı yok. Ben iş kazalarına bakmıyorum. Ekranımızdan denetim ettiğimizde iş doktoru tarafıyla bu türlü bir rapor verildiğini gördük. Raporu çabucak geri çektik. Fakat birkaç sefer beni Ankara’dan aradılar. Kendilerine anlattık, ‘Bu bir hackerlama işi. Bu türlü bir şey olamaz’ dedik. Sonra savcılığa başvuralım dedik. O şahıs da savcılığa başvurmuş. Gerçekten iki gün evvel Adana’dan bir arkadaş arıyor. Bir devlet kurumuna gittiğinde kendisinin meyyit olduğunu, kendisi hakkında tarafımdan meyyit raporu verildiğini söylüyor. Biz yeniden sisteme baktık. O denli bir şahıs var. Tıpkı şahsa 10 gün dinlenme raporu verilmiş. Adana’da 10 günlük rapor verilmiş. Enteresan bir şey. Şahıs Adana’d,a ben Zonguldak’tayım. Ben onların işyeri doktoru değilim. Bu sistemden rapor nasıl veriliyorsa bir formda verilmiş. Hem 10 gün istirahat verilmiş hem de raporuna ‘ölüm’ yazılmış. Oradan tekrar aradılar. Sıhhat Müdürlüğü’nden aradılar. İzah ettik. Mevt olsa mevt evrakı doldurulması gerekiyor. Adam ölü görülmüyor. Sağlık Müdürlüğü bile anlayabilmiş değil. Ne oluyor derken tekrar incelemeye başladık. Ekim ayını açtık. 7 rapor daha bulduk. Tümünü çıkartıp avukatım aracılığıyla savcılığa hata duyurusunda bulunduk.”

“RAPORLARI DÜZENLEYEN KİŞİ RUHSAL PROBLEMLERİ OLAN BİR ŞAHIS”

Raporlardaki alakasızlığa dikkat çeken Dr. Turgay Tuğ, raporlara baktığında ‘hastalığın ismi annelik’, ‘annelik yoksunluğu’ üzere açıklamalar yazıldığını anlatarak, “Birisine de ‘penis yoksunluğu’ yazılmış. Bu raporları düzenleyen kişi biraz ruhsal meseleleri olan bir şahıs herhalde ya da bir öbür bir şey. Neden kaynaklandığını, nasıl kaynaklandığını bilemiyorum. Lakin natürel kesinlikle bizim buradaki bilgisayarı da kullanmaları gerekmiyor. İşyeri hekimliği kanalından verdikleri için bunu dünyanın rastgele bir yerinden, rastgele bir bilgisayardan yapabilirler. Bu şahısların hiçbir formda hastanemizde kayıtları yok. Bana da muayene olmamışlar. Yalnızca bir kişi yaklaşık 4-5 yıl evvel acilde muayene geçirmiş. Başkalarının tümü Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden olan beşerler. Tahminen buraya bile gelmediler. Bu türlü bir tablo, savcılığa kabahat duyurusunda bulunduk. Elimizdeki tüm evrakları verdik. Biz bunu güvenlik açığı ve zafiyet olarak gördük” diye konuştu.
Cumhuriyet Savcılığı’nın şikayete istinaden başlattığı soruşturma sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir