Ölümle biten botoks için 9 yıla kadar hapis istemi

İstanbul Beylikdüzü’ndeki bir hoşluk merkezinde kalça botoksu yaptırdıktan sonra kötüleşen 38 yaşındaki Kübra Boyraz Solmazgül hayatını yitirmişti.

Solmazgül’ün vefatıyla ilgili olarak başlatılan soruşturma evrakına giren Adli Tıp Kurumu raporunda, otopside her iki kalçada enjeksiyonlara bağlı pikürler, bu bölgede cilt altında kanama ve yağlı husus birikimi görüldüğüne yer verildi.

Otopsi sırasında alınan akciğer, böbrek ve kalp dokusu örneklerinin incelemesinde yabancı cisim ile uyumlu yağ embolisi (damar tıkanıklığı) bulguları tespit edildiği belirtildi.

“EMBOLİ SONUCU MEVT MEYDANA GELDİ”

Ayrıca kanda ve akciğer dokusunda silisyum tespit edildiği, tüm bu bilgi ve bulgular doğrultusunda kişinin vefatının yağ (silisyum içerikli unsur enjeksiyonundan) embolisi ve beraberinde gelişen komplikasyonlar sonucu meydana gelmiş olduğu kaydedildi.

Raporda Kübra Boyraz’a enjekte edilen silikon uygulamasının tıp kurallarına uygun olmadığı, yapılan dolgu unsurunun kazara damar içine verilmesine bağlı emboli sonucu mevtin meydana geldiği belirtildi.

Raporda kişinin tıbbi tedavisinin yapılabilecek bir merkeze götürülmesi gerekirken şeker ve su verilerek meskenine götürülmesinin tıp kurallarına uygun olmadığını bildirildi.

DOKTORUN 9 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Davada savcı da temel hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada Solmazgülün, sanıkların işlettiği hoşluk merkezine giderek kalçasına dolgu yaptırdığı, lakin Solmazgül’ün kanına ve akciğerine kimyasal ve toksikolojik unsurların karışması nedeniyle gelişen komplikasyon nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Mütalaada, Adli Tıp Kurumu raporu dikkate alındığında sanıklar Erdal Doğruya ve Öner Özsoyeri’nin maktulün mevtinde kusurlu oldukları bildirildi.

Sanıklardan Doğruya’nın ömrünü yitirdiği bilgisine yer verilen mütalaada, Öner Özsoyeri’nin aksiyonuna uyan “Bilinçli taksirle mevte neden olma” hatasından 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Duruşma sanık avukatlarının son savunmalarını hazırlamaları için mühlet verilerek ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir