MÜSİAD Türk ve Suudi iş dünyasını Riyad ve Cidde’de bir araya getirdi

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) uyumunda Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad ve bölgenin en kıymetli ticari merkezlerinden olan Cidde’de iş forumu düzenlendi.

Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkanı Erol Yarar ve MÜSİAD Genel Lider Yardımcısı Abdurrahman Uzun’un yanı sıra çok sayıda MÜSİAD üyesi Türk iş beşerinin bulunduğu heyet, Suudi iş insanları ile düzenlenen forum ve küçük fuarlarda bir ortaya geldi.

Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nun MÜSİAD ve Riyad Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen birinci buluşması Riyad’da, MÜSİAD ve Cidde Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen ikinci buluşma ise Cidde’de gerçekleştirildi.

Forum’a Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu, Türkiye Cumhuriyeti İslam İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker, Türk ve Suudi Arabistan iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve çok sayıda seçkin iş insanı katıldı.

İlk Durak Riyad

Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da Riyad Ticaret Odası iş birliği ile Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu düzenlendi. Düzenlenen forumda çeşitli ziyaretler ve B2B görüşmeler gerçekleştirildi.

Riyad Ticaret Odası’nda gerçekleşen İş Forumu birçok B2B ikili iş görüşmesi ve resmî ziyaretleri içinde barındırdı.

50’ye yakın MÜSİAD üyesi firma ile Riyad Ticaret Odası’na bağlı firmalar ortasında gerçekleşen ikili iş görüşmelerinin Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu içerisinde yer alan Kalkınma Planı’na ivme kazandırması hedefleniyor.

24 farklı bölümde ticari faaliyetleri geliştirme imkânı bulunan İş Forumu’nda açılış konuşmalarını Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy gerçekleştirdi.

Büyükelçi konuşmasında, esaslı tarihi ve insani bağlara sahip iki kardeş ülke; Türkiye ve Suudi Arabistan’ın ticari ilişkileri ve iş birliği imkânlarının bu cins görüşme ve etkileşimlerle artacağına inandığını vurguladı.

İş Forumu’nun açılış konuşmalarında MÜSİAD Kurucu Başkanı ve IBF Başkanı Erol Fayda, Riyad Ticaret Odası Lider Yardımcısı Naif Abdullah Al Rajhi ve MÜSİAD Genel Lider Yardımcısı Abdurrahman Uzun da hitaplarını gerçekleştirdi.

“Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyon Programını Destekliyoruz”

Etkinlikte konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, Suudi Arabistan’ın açıklamış olduğu 2030 vizyonuna vurgu yaparak “Suudi Arabistan’ın sadece petrol yüklü değil, sanayi ve teknoloji ataklarıyla ortaya koyduğu kalkınma atağı ve 2030 vizyonunu gönülden destekliyoruz. Bu kalkınma atağı ve vizyona Türkiye ve MÜSİAD olarak çok büyük katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Yarar, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

“Kalbimizde çok özel bir yeri olan Suudi Arabistan’ın artık iktisadi perspektifimizde de kıymetli bir yeri olduğunu kabul etmemiz lazım. İşte bugün burada buna vesile olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. MÜSİAD’ın 13.000 üyesinin yanı sıra IBF’in binlerce üyesini Riyad’da Suudi iş insanlarıyla bir ortaya getirebilecek bir adım atıyoruz. Bugün burada tesis ettiğimiz bağlarla sırf ticari bir birliktelik değil yatırım ve üretim odaklı geliştirmelere açılmak ve Suudi Arabistan’da da bir MÜSİAD Temsilciliği’ni açmak istiyoruz. Böylece büyük bir yatırımcı kümesiyle Suudi Arabistan’ı tekrar ziyaret edebilir ve iki ülke ortasındaki iktisadi iştiraki en üst düzeye taşıyabiliriz.”

Açılış konuşmalarından sonra Forum, ikili iş görüşmeleri (B2B) ve MÜSİAD heyeti ile Riyad Ticaret Odası İdare Kurulu’nun toplantısıyla tamamlandı. Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu kapsamında ayrıyeten bir Gala Yemeği gerçekleşti. Türkiye Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy’un da katıldığı Gala Yemeği’nde Suudi Arabistan’ın değerli iş insanları da yer aldı ve burada da ikili iş görüşmeleri devam etti. İki ülke ortasındaki ticareti geliştirmek ve zenginleştirmek ismine fikir alışverişinde bulunuldu.

İş Forumu’nun yanı sıra Suudi Arabistan’da bulunan MÜSİAD heyeti Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği’ne de resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. 50’ye yakın firma ve 24 farklı bölümde faaliyet gösteren MÜSİAD üyeleri, Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu ve İş Gezisi Programı kapsamında temaslarına devam etmek için Cidde’ye hareket etti.

Son Vakitlerin En Kalabalık İş Görüşmeleri Zirvesi

Riyad’daki programını tamamlayan MÜSİAD heyeti, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nun Cidde ayağını gerçekleştirmek üzere Cidde’ye hareket ederek burada da Suudi Arabistan İş Görüşmeleri Tepesi düzenledi.

Zirve kapsamında birinci görüşme Türkiye’nin Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu ile gerçekleşti. MÜSİAD ve IBF olarak gelecek vizyonundaki Suudi Arabistan perspektifi, yatırımlar ve iş birliği fırsatları konuşuldu. Başkonsolos ile olan toplantıya ticari ateşelerin de katıldığı belirtildi.

Cidde Ticaret Odası konut sahipliğinde gerçekleşen iş görüşmeleri doruğu ise son vakitlerin en kalabalık ikili görüşmelerine sahne oldu. Başkonsolos Zaimoğlu ve İslam İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker’in de MÜSİAD heyetine eşlik ettiği B2B görüşmelerinde Cidde Ticaret Odası Lider Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD heyetini karşıladı.

Yapılan görüşmelerde gelecekte yakın iş birliğini artırma üzerine konuşuldu. MÜSİAD ve Cidde Ticaret Odası’nın ortaklaşa yatırım hareketleri ve alanları üzerine istişareler edilerek; daha sık bir ortaya gelinmesi vurgulandı.

Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD Kurucu Başkanı ve IBF Başkanı Erol Fayda, MÜSİAD Genel Lider Yardımcısı Abdurrahman Uzun ve IBF Lider Yardımcısı Gazi Mısırlı iştirakçi firmaların stantlarını gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir