Milletvekili araç kartını kullanan eski AKP Düzce Gençlik Kolu Başkanı hakkında işlem başlatıldı

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesine verdiği cevapta; milletvekillerine özel “TBMM Araç Giriş Kartı”nı kullanan eski AKP Düzce Gençlik Kolları Başkanı Öner Şen hakkında Düzce Emniyet Müdürlüğü’nce Türk Ceza Kanunu’nun “kamu misyonunun yöntemsiz olarak üstlenilmesi” hatası kuşkusuyla süreç başlattığını açıkladı.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, eski AKP Düzce Gençlik Kolları Başkanı ve eski İl Genel Meclis üyesi Öner Şen’in milletvekillerine özel olarak verilen “TBMM Araç Giriş Kartı” kullanmasını Meclis gündemine taşımış ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Önergeyi Şentop ismine yanıtlayan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Soru önergenizde bahsi geçen hususla ilgili olarak Düzce Emniyet Müdürlüğünce Türk Ceza Kanunu’nun 262’nci hususunun birinci fıkrası kapsamında ‘Kamu misyonunun yöntemsiz olarak üstlenilmesi’ kabahati kuşkusuyla gerekli süreçlerin başlatıldığı bildirilmiştir” bilgisini verdi.

Bilgiç’in cevabında; bu tip olaylarla ilgili duyum yahut ihbar formunda şikayet olduğunda yürütülen süreç şöyle anlatıldı:

Bahsi geçen nitelikteki olaylarla ilgili duyum yahut ihbar halinde şikâyetler olduğunda, Güvenlikten Sorumlu Yönetim Amirinin imzasıyla ilgili mercilere yazılar yazılarak adapsız kullanılan milletvekili araç giriş kartlarının görüldüğü yerde tutanakla teslim alınması, Türkiye Büyük Millet Meclisi Güvenlik Yönetmeliği’nin 38’inci hususunun sekizinci fıkrasında yer alan ‘Aracın el değiştirmesi halinde araç kartı, düzenleyen üniteye iade edilir. Öbür araçta kullanıldığı yahut üzerinde tahrifat yapıldığı ya da fotokopi üzere yollarla çoğaltıldığı tespit edilen giriş kartları, vazifeliler tarafından tutanakla teslim alınıp iptal edilmek üzere düzenleyen üniteye gönderilir. Bu bireyler uyarılır, tekrarı halinde araç kartı müddetli olarak alınır ve durum sicil amirine bildirilir. Kartta tahrifat yapanlar hakkında yasal yollara başvurulur’ kararı uyarınca yasal süreç yapılması ve kartın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatına bağlı Dayanak Hizmetleri Başkanlığına gönderilmesi biçimindeki süreçler yapılmaktadır.

Bu kapsamda, kelam konusu nitelikte bir olayın gerçekleşmesi durumunda olayın niteliğine nazaran cürüm duyurusunda bulunulmakta, hareketi işleyenin TBMM işçisi olması halinde ise işçi hakkında ayrıyeten soruşturma açılmaktadır.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir