Meteoroloji’den 17 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere nazaran; Kuzey, iç ve doğu kesitlerinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve batısı, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Bursa, Çankırı, Kırıkkale, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Siirt, Ankara’nın kuzey ve doğusu ile Antalya’nın doğusu mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz ile Samsun, Ordu, Tokat, Sivas, Erzincan ile Tunceli etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının kuzey ve iç bölümlerde 2 ila 8 derece azalacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli istikametlerden, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu kısımlarda batı ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güney ve doğusunda vakit zaman kuvvetli olarak eseceği iddia ediliyor.

UYARILAR

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Doğu Karadeniz ile Samsun, Ordu, Tokat, Sivas, Erzincan ile Tunceli etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı (ani sel, mahallî su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu (Van, Hakkari, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Muş etrafları ve Erzurum’un güney kesimleri) ile Siirt etraflarında güney istikametlerden kuvvetli (50- 70 km/sa) ve yer yer kısa periyodik fırtına (70-80 km/sa) formunda esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

17 VİLAYET İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Artvin, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Trabzon, Van, Bayburt, Batman ve Şırnak için sarı kodlu ihtar yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir