Kılıçdaroğlu: Altı lider bir araya gelip “Bizim adayımız sizsiniz” derse elbette aday oluruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Altı önder bir ortaya gelip “Bizim adayımız sizsiniz” derse elbette aday oluruz.” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ve siyasi yasak almasının akabinde önderlere yaptığı Saraçhane davetini toplumsal medyadan öğrendiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bilgim yoktu evvelce. Davet yapıldığını toplumsal medyadan öğrendim. İki kere Ekrem Bey’i aradım ve gelişmeler konusunda kendisinden bilgi aldım.” dedi.

-İmamoğlu hakkında verilen yargı kararında Cumhurbaşkanı “Altılı Masa’nın çekişmesinin mezesi oldu” dedi. Bahçeli ise size operasyon çekildiğini söyleyerek İmamoğlu ve Akşener’i işaret etti… 

Keşke ikisi de şu açıklamayı yapsaydı… Seçimle gelen birisinin haksız biçimde misyondan alınarak yargının sopa olarak kullanılmasının demokrasiyle bağdaşmadını söyleyen bir açıklama yapsalardı. O vakit ikisi de hakkı, hukuku savunan bir yerde konum alırlardı. Bu çeşit tabirler kullanmalarının yanlışsız bulmuyorum yargıyı sopa olarak kullanan şahısların.

“Olumsuz bir karar çıkacağını asla düşünmüyordum”

– Sizin Almanya’da olmanız?

Bu bahiste açıklama yaptım. Olumsuz bir karar çıkacağını asla düşünmüyordum. Zira bu hususta yüzlerce içtihat var. Bir evvelki duruşmada şahitler dinlenmiş, soruların Soylu bağlamında sorulduğunu, cevapların da bu bağlamda olduğunu, bunun mahkeme tutanaklarına geçtiğini, bunun eksper tutanaklarına geçtiği istikametinde tutanaklar var. Eksper raporu, hâkimin tutanaklara geçirdiği kendi sözü var. Olağanda olması gereken beraatti.

“Almanya’ya gittiğim diye takip etmiyor değilim”

Yargının sopa olarak kullanıldığı bir tertibe demokrasi denmez. Şu anda görülen tablo, yargı aracılığıyla siyasi dizayn etmeye çalışıyorlar. Bu kabul edilemez. Kaldı ki, olayı daima takip eden birisiyim. Almanya’ya gittiğim diye takip etmiyor değilim. Yurt dışına gidiş ‘Hadi beyefendiler ben geliyorum, hepiniz hazır mısınız’ denecek bir olay değil. 1,5 ay evvelce hazırlık yapıyorsunuz. Evvelden randevularınızı alıyorsunuz. Ona nazaran hazırlık yapıyorsunuz. Saati saatine takip ediyoruz, karar çıktığı andan itibaren çabucak özel uçak kiraladık ve geldik.

-İmamoğlu’nun davetten evvel sizi aramasını bekler miydiniz?

Bilgim yoktu evvelce. Davet yapıldığını toplumsal medyadan öğrendim. İki kere Ekrem Bey’i aradım ve gelişmeler konusunda kendisinden bilgi aldım. 

-Aday olmak istiyor musunuz cumhurbaşkanlığına?

Cumhurbaşkanlığı konusunda samimi olarak tabir ediyorum, kararı verecek olan altılı masadır. Bu mevzuda kendi aramızda da görüş birliği sağladık. Altılı Masa’nın bir üyesi olarak onların iradesi dışında bir şey deklare edersem bu yanlışsız olmaz. Altı önder bir ortaya gelip “Bizim adayımız sizsiniz” derse elbette aday oluruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir