Karaca: Ayakkabı sektörü yılı 1,2 milyar dolar ihracatla kapatmayı hedefliyor

Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı, Antalya’nın Serik ilçesinde düzenlendi. 45 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı alıcının katıldığı fuar ve kesim hakkında bilgi veren İDMİB Başkanı Güven Karaca, ayakkabı bölümüne Avrupa’dan önemli manada talepler olduğunu aktardı. Fuarların ihracata katkısının büyük olduğunu söz eden Karaca, “Bu yılın 10 ayında 1 milyar dolar ihracata imza atan, yıl sonunda ise 1,2 milyar dolar ihracat amacı koyan ayakkabı bölümü; 45 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı alıcının yer aldığı Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı’nda buluştu. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen fuarı Arnavutluk, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Avusturya, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Gürcistan, İsrail, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Moldova, Özbekistan, Polonya, Gana, Fas, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Türkmenistan ve Ukrayna başta olmak üzere 45 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı alıcı ziyaret etti” dedi.

‘TÜRK AYAKKABISINA ÇOK ÖNEMLİ TALEP VAR’

Ayakkabı ihracatındaki ivmeye dikkati çeken Karaca, “Bu yılın 10 ayında 317,8 milyon çiftle 1 milyar dolar ihracata imza atan ayakkabı dalı, yılı 1,2 milyar dolar ihracatla kapatmayı hedefliyor. Ayakkabıda 2021’in toplam ihracatını, bu yılın 10 ayında yakalamış olduk. Avrupa’dan Türk ayakkabısına çok önemli talep var. Üretimde ölçek meselemizi gidermemiz durumunda, ayakkabı ihracatında birkaç yıl içerisinde çok farklı noktalara gelebiliriz. İDMİB olarak Vietnam’a ve Kamboçya’ya bir heyet gönderiyoruz. Üretimde geldikleri noktaları yerinde göreceğiz” diye konuştu.

EL İMALİ AYAKKABIYA BÜYÜK İLGİ

Mardinli ayakkabı üreticisi İlhami Yıldız’ın Eksposhoes için ürettiği el imali ayakkabı da fuarda sergilendi. Özel taşlarla kaplanan ve imali 1 ay süren ayakkabı 2023 yılında İtalya başta olmak üzere yurt dışı fuarlarda ‘Türkiye Ayakkabısı’ etiketiyle sergilenecek. Ayakkabı hakkında bilgi veren Yıldız, “Üzerindeki taşlar kıymetli ve değer biçilemez. Bu ayakkabı el personelliği ve emeği ile yapıldı. El işçiliğine hiçbir vakit bedel biçilemez. Bu ayakkabıyı, ülkemiz ismine yurt dışında fuarlarda sergileyeceğiz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir