Her şey yaşanabilir bir dünya için

Meltem Günay – Türkiye’nin turizm beldelerinden biri olan Ayvalık Küçükköy’de Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi tarafından güç verimliliği, yenilenebilir güç ve sürdürülebilir turizm  uygulamalarıyla yeşil destinasyon modeli oluşturmayı amaçlayan
18 aylık ortak çalışmanın sonuçları açıkladı. 10 milyon liralık yatırımla tamamlanan Güç Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) Projesi, turizm dalının yenilenebilir güç kaynaklarından ve öbür sürdürülebilir uygulamalardan tek destinasyonda nasıl yararlanabileceğini ortaya koydu.

Başarı üçgeni

SENTRUM Projesi’nin uygulamalarının sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Lideri ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Başarı Üçgeni” olarak isimlendirdiği SENTRUM’un Enerjisa Enerji, Sabancı Üniversitesi ve UNDP iş birliği ile
yaratılmış toplumsal yarar yaratan bir
uygulama olduğunun altını çizdi.

SENTRUM projesinin Türkiye iktisadı için en kıymetli dallardan turizm ve güç alanlarında bir rol model oluşturduğunu, bu bağlamda projenin muvaffakiyetinin sadece Küçükköy ile sonlu kalmadığını söz eden Güler Sabancı, “Yaratılan ölçeklendirilebilir, tekrarlanabilir ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını içeren SENTRUM modelinin yaygınlaşmasıyla bu modelin hem memleketimiz hem de dünya için bir muvaffakiyet kıssası olacağına inanıyorum. Birleşmiş Milletler’in belirlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da hizmet eden bu proje birebir vakitte Sabancı Topluluğu’nun beş ana stratejisinden biri olan “Sürdürülebilir İşlerde Öncü Olmak” misyonunun da en somut örneklerinden biri” dedi. Sabancı, kurulan atölyelerin tahlil odaklı yararlı beşerler yetiştirmeyi amaçladığını kaydederken bu atölyelerde yüzlerce çocuğun eğitim aldığını da anlattı.

Yeşil turizm

“Küçükköy, Türkiye’yi bu kadar sıcak bir turizm destinasyonu yapan binlerce fotoğraflı kartpostal lokasyonundan yalnızca biri” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da “Ancak turizmin büyümesiyle birlikte etraf üzerinde artan baskı ve artan güç kullanımı riski geliyor. Bu nedenle UNDP olarak, hayatımızın bağlı olduğu gezegeni korurken ülke için ekonomik yarar sağlayabilecek bir yeşil turizm modeli geliştirmek için iş birliği yapmaktan çok memnunuz” diye konuştu. Sabancı Holding Güç Kümesi Lideri ve Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Lideri Kıvanç Zaimler ise şunları dedi: “Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmamıza hizmet edecek tahlilleri sırf kendi kaynaklarımızla değil, başka paydaşları da sürece katarak hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Tam da bu nedenle UNDP, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iş birliği içinde ve Sabancı Üniversitesi’nin katkılarıyla geçen sene uygulamaya başladığımız SENTRUM projesini çok kıymetli ve manalı buluyorum.”

Güler Sabancı’nın da ortasında bulunduğu SENTRUM proje ortakları, Ayvalık Küçükköy’deki Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi bahçesinde dileyen herkesin ziyaretine açık bir permakültür bahçesi açılışını gerçekleştirdi.

Kadınlara, öğrencilere, işletmelere eğitim

Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde de bölgede bugüne kadar güç verimliliği, sürdürülebilir turizm, atık idaresi, iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği üzere bahislerde lise öğrencileri, bölge bayanları ve işletme sahiplerinden oluşan 140 bireye eğitimler verildi. Hazırlanan toplumsal cinsiyet eşitliği aksiyon planı çerçevesinde bayanların proje aktivitelerine iştirakleri sağlandı.

İlke imza atıldı

SENTRUM Proje kapsamında, Küçükköy’de turizm işletmeleri ve kamu binalarına yönelik güç etüt çalışmaları gerçekleştirilirken, işletmelere güç verimli aydınlatma ve beyaz eşya dayanağı verildi. Kamu binalarına güneş gücü sistemleri kuruldu ve köy yüksek süratli elektrikli araç şarj altyapısına kavuştu. Güç verimliliği ve güneş gücü santrali uygulamaları gerçekleştirilen Necmi Komili İlk ve Orta Okulu “Net Sıfır Güçlü Bina” olarak Türkiye’de birincilerin ortasına girdi. Projeyle bölgede yılda 15 bin kg kömür kullanımının önüne geçilerek güç tasarrufu sağlanırken yıllık 90 bin kilo karbon emisyonu engellenmiş oldu. Proje kapsamında yeşil destinasyon modelini oluşturmak için Küçükköy ve etrafının turizm kaynak kıymetleri belirlendi, yeşil satın alma, sürdürülebilir ulaşım, üretim ve tüketim mevzularında yol haritaları hazırlandı. Farklı ülkelerdeki yeşil destinasyon standartları incelenerek, Küçükköy’e uyarlanabilecek olanlar tespit edildi. Tabiat ve güç temalı alternatif bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir