Çok uzak değil 2025’ten itibaren şehir içinde uçulacak… Uçan otomobil ve taksi geleceği hızla yaklaşıyor

İNSANOĞLU çok uzun vakittir ‘uçuyor’. Yıllar içerisinde farklı farklı kategorilere ayrılan havacılık dalının geleceğinde uçan taksi modellerinin yan sıra uçan arabalar de yer alıyor. Hatta görünen o ki, bu elektrikli yeni jenerasyon araçlardan evvel uçan taksiler hayatın bir modülü haline gelecek.

BİRDEN FAZLA MOTORU OLACAK

Şu anda Hyundai, Toyota, Boeing, Volocopter, Airbus, Joby Aviation ve Uber üzere çok sayıda firma etkin olarak uçak araç geliştirme çalışmaları içinde. Kent içi nakliyatı değiştirecek bu araçlar, elektrikli temelde dikey iniş ve kalkış yapabilecek formlarda hazırlanıyor. Uçan taksileri helikopterler üzere tek bir motor yerine birden fazla motor ile tasarlayan firmalar, bu sayede hem gürültüyü azaltıyor hem de güvenliği artırıyor. Güvenlik artıyor zira çok sayıda motordan biri arıza yapsa dahi başkalarıyla inançlı biçimde iniş yapabiliyor. Bu modellerde, helikopterler üzere büyük bir pervane yerine ufak pervaneler kullanılması sayesinde gürültü de çok önemli oranda azaltılabiliyor. Gürültü konusu uçan taksiler için büyük ehemmiyet arz ediyor zira; bu araçlar kent içerisinde, yani binaların ortasında kullanılacak.

PİLOT OLMAYACAK

Uçan taksilerin birden fazla bir insan-pilot tarafından yönetilmeyecek. Beşerli olanlar da bulunacak lakin genelde otonom denetim karşımıza çıkarılacak. Bu süreç çok şiddetli olmayacak zira uçan taksiler büyük oranda rastgele rotalarda vazife yapmayacak, bir tren üzere kendi sabit rotaları olacağından öteki hava araçlarıyla karşı karşıya gelmeyecek. Uçan taksiler için özel rotalar ile helikopter pisti gibisi iniş-kalkış noktaları kurulacak ve yalnızca bu merkezler ortasında nakliyecilik gerçekleştirilecek. Bu, denetim altına alınmış yapı sayesinde uçan taksilerin kent içlerinde büyük tehlikeler yaratmasının önüne geçilecek.

ÖNÜMÜZDE BEŞ YIL VAR

Uçan taksiler kentin semalarında uçacak derken çok uzun bir vakit sonrasından bahsetmiyoruz. Bu alana büyük değer veren isimlerden Hyundai, uçan taksilerin gerçek olacağı tarihi 2030 olarak açıklıyor. Toyota’dan çok büyük maddi yardım alan Joby Aviation firması ise süreci 2025 yılında başlatmayı hedefliyor. Bu hususta en ileri isimlerden olan Joby Aviation, şu an olağan üretim sınırından çıkarılan uçan taksi modeliyle uçuş testlerine girmeye hazırlanıyor. Firma her şey yolunda giderse birinci uçan taksi modelini 2024 yılında müşterilerine vermeye başlamayı hedefliyor.

OTOMOBİL KESİMİ UÇUŞA GEÇECEK

Uçan taksi alanına çok büyük yatırımlar sürerken, firmalar uçan araba tarafını da bir kenara itmiyor. Şu an hem yolda kullanılabilecek hem de istenildiği vakit uçulabilecek araçlar geliştiriliyor. Aslında uçan arabalar uzun müddettir masada, kimi ticari örnekler de var lakin daha ülkü yapıda örnekleri önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkarılacak. Bilhassa Çin’deki firmaların farklı konseptlerle masada tuttuğu bu alanda en son ses getiren Alef imzalı Model A oldu. Zira Model A’nın bir prototip olarak kalmayacağı açıklandı. ABD Federal Havacılık İdaresi’nden tam kapasiteli uçuş testleri için onay alınan araç, şayet her şey yolunda giderse 300 bin verebilenler tarafından 2025’in sonunda ticari olarak gökyüzüne çıkarılabilecek.

Otomobil olarak yolda kullanımda 322 km kadar, uçak formunda kullanımda ise 177 km menzil getireceği aktarılan bu elektrikli araç, yatay formda uçması için bir kanat olarak misyon yapan boşluklu yapıda enteresan bir gövdeyi merkeze alıyor. İki kişiyi taşıyabilen hava aracı, dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

Son periyotta ses getiren bir başka uçan araba konsepti de GAC’ın birinci uçuş testlerini muvaffakiyetle tamamladığı aracı. Araç hem uçan taksi üzere yol alabiliyor hem de dört tekerlek üzerine kurulan alt platforma sahip.

FOXCONN’IN HİNDİSTAN’DA ÇİP FABRİKASI PLANI İPTAL

TAYVAN merkezli Foxconn, Hindistan madencilik devi Vedanta ile 19.5 milyar dolarlık çip üretim muahedesinden çekildiğini duyurdu. Foxconn açıklamasında, Hindistan hükümetinin “Hindistan’da Üretim” argümanına güçlü biçimde dayanak vermeye devam edeceklerini vurguladı. Bu iptal kararından global çip pazarının çok olumsuz etkilenmesi beklenmiyor. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Rajeev ChandrasekharTwitter’daki paylaşımında, Foxconn’un kararının Hindistan’ın çip fabrikasyon maksatları üzerinde hiçbir tesiri olmadığını söyledi.

ELON MUSK XAI İLE YAPAY ZEKÂDA İDDİALI

Milyarder Elon Musk, “Twitter, Tesla ve SpaceX” üzere şirketlerinin ortasına yapay zekâ üzerine çalışmalar yapacak xAI’ı da ekledi. Yeni şirket için, “xAI’ın gayesi kozmosun gerçek tabiatını anlayabilmek.” üzere değişik bir açıklama yapılıyor, xAI kapsamında Musk’a çok sayıda yapay zekâ uzmanı eşlik ediyor. Yapay zekâ alanına çok uzun vakittir ilgi duyan ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’ın birinci yatırımcılarından olan Musk, xAI ile alandaki birçok sıkıntıya tahlil bulabilir, farklı dikkat cazibeli yapay zekâ sistemleri ile karşımıza çıkabilir.

EKRAN KARTI DEVİ NVİDİA’DAN YENİ YATIRIM

ABD merkezli ekran kartı devi Nvidia, ilaç keşfi için yapay zekâ modellerinin gelişimini hızlandırmak emeliyle biyoteknoloji şirketi Recursion’a 50 milyon dolarlık yatırım yapacak. Danışmanları ortasında yapay zekâ öncüsü Yoshua Bengio’nun da bulunduğu Recursion şirketi, 23.000 terabaytı aşan biyolojik ve kimyasal bilgi setlerini, Nvidia’nın bulut platformunda yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanacak. Recursion, yeni tedavileri belirlemek ve tasarlamak için yapay zekâ takviyeli modeller kullanıyor ve bu modelleri Roche ile Bayer üzere başka ilaç üreticilerine sunuyor. Yapay zekâ alanına yıllardır yatırım yapan ve şu an yapay zekâ sistemlerini geliştirmek ismine kullanılan en güçlü donanımları sunan Nvidia, alandaki savını daima olarak artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir