Bakanlıktan akaryakıtta ÖTV artışına ilişkin açıklama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, akaryakıt eserlerindeki ÖTV’nin iki sebeple artırıldığı belirtilerek, “Birincisi, yapılan artış ile zelzelenin yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu eserlerin ithal eserler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı denetim altına almaya da dayanak verecektir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde milletlerarası petrol fiyatları ve kurundaki artışlara karşın 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV fiyatları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir. Bunun sonucunda, akaryakıt eserlerinden alınan ÖTV’nin; 2016 yılında GSYH içindeki hissesi yüzde 4,58 iken 2022 yılında yüzde 2,80’e, vergi gelirleri içindeki hissesi ise 2016 yılında yüzde 26,23 iken 2022 yılında yüzde17,84’e düşmüştür. Kelam konusu eserlerden en çok tüketilen akaryakıt, motorin ve LPG’de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı yüzde 50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa karşın 38,5 düzeyinde kalmıştır” denildi.

’AVRUPA’DA EN UCUZ 4’ÜNCÜ ÜLKE’

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt eserlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV meblağlarının; akaryakıtta ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL olduğu kaydedilerek, şöyle denildi:

“Diğer eserlerde de bu eserlerin ÖTV meblağlarında yapılan artış oranları temel alınarak artış yapılmıştır. Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır. Yapılan artışa karşın ülkemiz hala akaryakıtta de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4’üncü ülke pozisyonundadır. Hudut komşumuz Yunanistan’da akaryakıt 2,057 , motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası ülkemizde akaryakıt 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır.”

Açıklamada ayrıyeten, Avrupa ülkelerindeki akaryakıt ve motorin fiyatlarına da yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir