Bakan Kirişci: Tarımsal destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık

Güvenilir Eser Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun takviyesi ile gerçekleşen ‘Güvenilir Eser Doruğu ve Feed the Future’ ödül merasimi gerçekleşti.

Zirvenin açılışı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapıldı. 1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını söz eden Kirişçi, ”1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt evrakı alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıyeten üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” dedi.

”Çiftçi kayıt sistemi başvurusu sayısı 1 Ekim’den bu yana 400 bine yaklaştı”

1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını tabir eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Vahit Kirişçi, ”Artık çiftçimiz, üreticimiz traktörünün üzerinde iki gün değil, iki dakikada bütün iş ve süreçlerini yapabilmekte. Sistem yüz yüze ve fiziki olarak yapılan bir süreç olmuş olsaydı burada harcanacak yakıt, emek, vakit, para ve de işinin başında olmak yerine bu işleri yapmak için mesai harcıyor olmaya devam edecekti. 1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt dokümanı alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıyeten üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor” şeklinde konuştu.

”Tarım Cepte’ ismini verdiğimiz bir uygulamayla artık vatandaşlarımız kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek”

Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin evrak memuru olmamaları içinde çalıştıklarını belirten Kirişçi, ”15 binin üzerinde üniversitelerde, ziraat mühendisi, veteriner tabip, besin mühendisi, su eserleri mühendisi olarak yetişen öğrenciler evrak memuru olarak memuriyete başlıyorlar. Ayrıyeten evrak memurluğundan emekli oluyorlar. Artık bu da kapanmış oldu. Kardeşlerimiz bundan sonra üreticiye alın teri dökmeyecekler. Akıl terlerini çiftçiyle birlikte daha güzel üretmesi için kıymetlendirmiş olacaklar. Bunun da bize sağlayacağı bu türlü bir artı var. Doğal ki bu burada kalmayacak bedelli arkadaşlar. İnşallah bu yılın sonunda önümüzdeki yılın başında yeni bir taşınabilir uygulamayla ‘Tarım Cepte’ ismini verdiğimiz bir uygulamayla artık vatandaşlarımız kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek” diye konuştu.

”Toplam ziraî destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık”

Mazot ve gübre üzere temel girdiler konusunda dışa bağımlılığın olduğunu belirten Kirişçi, ”Bu iki temel girdide harikulade bir dışa bağımlılık var. Bu mevzu ile alakalı Cumhurbaşkanımızın, iki ülke de bizim için dost ve komşu ülkedir. Bunların birini başkasına tercih edemeyiz diyerek bizim en azından güç alanında bir dar boğaz yaşamamızın da önüne geçti. Bu duruşumuz başka milletlerarası birtakım bahislerde moderatörlük üzere bir misyonu de bize vermiş oldu. En değerlisi ise bugün hiç kimsenin aklına biz bu kış Türkiye’de donacağız ya da doğal gaz yetersizliğinden kasvet çekeceğiz diye kimsenin aklına bir şey gelmiyor. 540 milyar metreküplük bu Karadeniz doğal gazının da 2023 yılının başından itibaren bizim ana çizgimize bağlanmasıyla biz de gücümüz bilhassa doğal gaz kısmında bir nefes almış olacağız. Takviye ölçülerini aktardık. Ziraî dayanak toplamını güncelledik. Toplam ziraî destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık” diye konuştu.

Toprak: ”Güvenilirlik gelecekte daha fazla ihracat yapılması için çok önemli”
Eser güvenliği ile ilgili çalışma başlattıklarını belirten Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, ”Çalışma devam ederken Ticaret Bakanlığı’nda da bu türlü bir çalışma olduğunu gördük. Sonrasında İTO benzeri çalışma yaptı. Akabinde belediyeler derken 20 bin işletmeye ulaşmışız. Bu çok büyük bir sayı. Güvenilirliğin gelecekte daha fazla ihracat yapılması için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu proje ile bir arada ne kadar değerli olduğunu görmüş olduk. İş birliği yapmak, fikir alışverişi yapmak bizim olmazsa olmazlarımızdan. Biz diyoruz ki bilgi paylaştıkça büyür o yüzden bu çalışmalara devam edeceğiz” formunda konuştu.

Zirve’de paneller, workshoplar ve 8 ülkenin ticaret müşavirleri ile B2B görüşmeleri yapılırken, aktiflik kapsamında düzenlenen Feed the Future Ödül Merasimi ile eser güvenliği konusunda başarılı çalışmalarıyla tüketici sıhhatine katkı sağlayan eser ya da kuruluşlara 33 farklı kategoride ödül verildi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir